במפגשי האפיה אשמח להנחות וללמד את רזי האפייה עם מתכונים פשוטים להכנה ומרשימים למראה, שאותם נבחר יחד בהתאם לרצונכם, תוך שימוש בחומרי גלם הקיימים בכל בבית

  • עדי ברק אגמון

פסח - החג הכי טעים שיש

עודכן ב: 9 אוג 2020


יש לי ווידוי. אני אוהבת את פסח. עוד מהילדות בקיבוץ בעייני זה החג הכי טעים.

נכון, אני אוהבת מאוד סופגניות וגם אזני המן, אבל יש משהו באיסור החמץ שהפך את החג הזה ליצירתי בכל הנוגע למזון.

אומנם אני קיבוצניקית והדעה הרווחת עלינו היא שאנחנו כופרים גמורים, אבל לשמחתי גדלתי בקיבוץ ערכי עם מסורת ואהבה גדולה ליהדות.

את עין גדי הקימו גרעיני נח"ל שהגיעו מכל חלקי הארץ. צעירים, נחושים, אוהבי אדמה והתיישבות, חלוצים, חרוצים וקצת משוגעים. המרקם האנושי שהקים את הקיבוץ היה תמהיל יפה של אנשים. כך גדלנו. רק כשהתגייסתי לצבא נחשפתי לשיח על אשכנזים, מזרחיים, עדות, אליטה, סנובים וקיפוח.

בכל ילדותי בקיבוץ לא היה שיח על עדות או על מוצא, חיינו כולנו כמקשה אחת - כישראלים. ישראלים שההורים שלהם עלו מפולין או מרומניה או מטורקיה או מתימן או מעירק או ממרוקו או מקנדה או מפינלנד או מארה"ב. ישראלים שאוהבים את ישראל ואת היהדות ואת המסורת ויודעים לחיות ביחד מתוך כבוד הדדי.

עוד בימיה הראשונים של עין גדי הוחלט כי בחדר האוכל לא יגישו אוכל שאינו כשר, ועוד החליטו שהנשים לא יעשו תורנות בערבי שבת בכדי לשוות ליום הזה צביון חגיגי. בכל יום שישי ערכו "קבלת שבת" לכל הקיבוץ. השולחנות סודרו שורות שורות וכוסו במפות לבנות, כולנו לבשנו בגדים לבנים, יצחק קרקעי ז"ל היה מקדש ומברך עפ"י מיטב המסורת הספרדית, דרור סנדלון, מני גל ויענקל'ה גלפז היו מנגנים ושרים וכל הקיבוץ איתם במקהלה:

שָׁלוֹם עֲלֵיכֶם מַלְאֲכֵי הַשָּׁרֵת מַלְאֲכֵי עֶלְיוֹן

מִמֶּלֶךְ מַלְכֵי הַמְּלָכִים הַקָּדוֹשׁ בָּרוּךְ הוּא


את החגים היינו חוגגים במלואם. ראש השנה נחגג עם מיטב המאכלים והמסורת ובערב נפגשנו למסיבת "זו היתה השנה שהיתה", בשבועות הופקה תהלוכת הטנא של כל ענפי הקיבוץ, ביום העצמאות רכבנו על אופניים מקושטים בצבעי כחול לבן והתלהבנו מהזיקוקים, ביום כיפור צמנו והתכנסנו במועדון לחבר לשמוע את תקיעת השופר, בחנוכה רצנו את "מרוץ הלפיד" ממצדה לקיבוץ, בסוכות ישנו בסוכה ובחג הפסח ערכנו סדר פסח כהלכתו עם הגדות אשר שולבו בהם שירי אביב וקטעי קריאה של חברי המשק. כילדים צעדנו בתהלוכת "הרגע יצאנו ממצרים והגענו ישר למנה העיקרית" ועלינו לשיר את ארבעת הקושיות. קראנו בהגדה, אכלנו מצלחת הסדר, מצאנו את האפיקומנים ואז השתדלנו להישאר ערים במהלך כל הסדר. לרוב נרדמנו על הרגליים של ההורים. במהלך חוה"מ נחשפנו לשלל המאכלים היצירתיים שהגו ורקחו לנו צוות המבשלות בקיבוץ.

בזכות יצחק ויוסי קרקעי ז"ל, בזכות עזרא בוטא, מני גל ויענקל'ה גלפז, דודו שליטא, סיימון ועוד עשרות אנשים טובים וחרוצים יכולנו ללמוד ולחוות את המסורת ואת החגים בצורה הנפלאה ביותר שיכולה להיות ועד היום גם כשאני מתארחת בארוחת הסדר אצל משפחתו של רועי אני מתעקשת לשיר את ברכת 4 הכוסות עפ"י נוסח השירה שהלחין יענקל'ה גלפז. יש דברים שלא שוכחים.

גם את הטעם השומני של מצה מגולגלת ומטוגנת עם גבינה צהובה לא שוכחים, גם את המצברייט, את עוגת המצות ואת המצה הרטובה לא שוכחים.