במפגשי האפיה אשמח להנחות וללמד את רזי האפייה עם מתכונים פשוטים להכנה ומרשימים למראה, שאותם נבחר יחד בהתאם לרצונכם, תוך שימוש בחומרי גלם הקיימים בכל בבית

  • עדי ברק אגמון

אזני המן של סבתא מינקה

עודכן ב: פבר 17


כשנולדתי, הוריו של אבי כבר נפטרו, כך שזכיתי שיהיו לי רק סבא וסבתא מצד אימי.

סבא שרוליק וסבתא מינקה - הסבים הכי נפלאים וטובים בעולם (כן, כן, אני אובייקטיבית ועשיתי סקר מקיף בנושא).

אנשים ערכיים, צנועים, חכמים, טובי לב וחמים שלמרות המכות והקשיים שליוו את חייהם ידעו להביט קדימה, לזקוף קומה ולהמשיך ליצור ולתרום עד יומם האחרון.

סבא נפטר כשהייתי נערה וסבתא המשיכה את החיים האציליים והעצמאיים שלה עוד הרבה שנים לאחר מכן.

כשסבתא עברה לדיור מוגן והחלה לחלק את רכושה, היו נכדים שקיבלו ספרים, היו נכדים שקיבלו תכשיטים ולי היא הורישה באהבה גדולה את התנור הישן שלה (אמפא) ומספר מתכוני עוגות ועוגיות שמלווים אותי עד היום.


יש ברחבי הפייסבוק פוסט שחוזר מידי פעם עם תמונה של קבר ועליו מתכון לעוגיות. דרך מקורית של הנכדים להנציח זכרונות מהמטבח של סבתא שלהם. כשסבתא שלי נפטרה לפני מספר שנים לא היינו עד כדי כך יצירתיים, אבל עכשיו יש לי הזדמנות לתת כבוד ובמה גם למתכונים שלה.


סבתא שלי לא היתה בשלנית גדולה ובכל זאת היא השאירה לנו טעמים וזכרונות ששמורים בנפשנו עד היום.

השניצל המפורסם שלה, סלט תפוחי אדמה עם מיונז, סלט "היינהקרץ" (ביצים קשות תפוחי אדמה ובצל ), מלפפונים חמוצים שהיתה כובשת, וכמובן גם כמה מתכוני עוגות ועוגיות שהיו מוגשים אצלה בקביעות.


אחת מהעוגות היא עוגת תמרים מגולגלת שלצערי הרבה אין לי את מתכון הבצק שעליו מורחים את ממרח התמרים. אני זוכרת שסבתא אמרה לי שמדובר בבצק שק"מ (שמנת. קמח. מרגרינה), אבל גם כשהמרתי את המרגרינה לחמאה וגם שניסיתי לא מעט בצקים בסגנון הזה, לא הצלחתי לשחזר את הטעם.

אני עדיין מחפשת את הטעם של עוגת התמרים הפשוטה שהיתה אופה בתבנית של הטוסטראובן. עוגה רכה ונימוחה שהיתה אורזת לי בנייר כסף ושולחת לי לבה"ד 12 לקורס קצינות.

הפינוק הכי טוב שיכולתי לחלום עליו אז.


בבית של סבתא וסבא בראשון לציון, תמיד תמיד בארון המטבח מצד ימין למטה היתה צנצנת זכוכית ובה עוגיות רחת לוקום. את המתכון לבצק סבתא דווקא כן גילתה לי, אבל עם השנים מצאתי מתכון אחר שאומץ בחום, ועליו אספר בפוסט נפרד, כי הרי עוגיות רחת הן עוגיות חלום ומגיע גם להן להיות בקדמת הבמה.


חג פורים כבר מעבר לפינה.

התחפושת של נועה הגיעה מסין, איתי גם הוא כבר מסודר, קיבלנו את רשימת הארועים וההתחפשויות בגן והרשת כבר מלאה תמונות של אזני המן - הזדמנות מצויינת לחלוק איתכם את המתכון האגדי של האוזני המן של סבתא מינקה ז"ל.